Korzystasz ze starej wersji przeglądarki. Zaktualizuj swoją przeglądarkę, aby usprawnić działanie strony i zwiększyć bezpieczeństwo.

zrównoważony rozwój

Bądź bardziej ekologiczny podczas podróży

My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę. Musimy indywidualnie wprowadzać niewielkie zmiany, by zapewnić zrównoważony rozwój i obniżyć emisję dwutlenku węgla.

Oczywiście w pewnym momencie każdy z nas musi dotrzeć z punktu A do punktu B, a podróżowanie jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Niewygodna prawda jest taka, że wiąże się to ze sporą emisją gazów, a krótkodystansowe loty mają największy wpływ na środowisko spośród innych środków lokomocji.

Każdy chce odegrać swoją rolę, a megabus sprawia, że łatwiej jest być bardziej ekologicznym. Autokary z normą Euro 6 są o 95 % bardziej ekologiczne* (pod względem emisji NOx) od wcześniejszych modeli. Są one także wyposażone w zaawansowane tempomaty oraz elektroniczne systemy hamulcowe, czyniąc podróż jeszcze bardziej komfortową. Wartością dodaną są: połączenie Wi-Fi**, gniazda USB do ładowania** oraz toalety na pokładzie.

Regulacje Unii Europejskiej obejmują większość typów pojazdów, w tym autokary. Dla każdego typu pojazdu obowiązują różne normy w zakresie emisji tlenku azotu (NOx), tlenku węgla (CO) oraz węglowodoru (HC). Przydatne informacje.

D-UK-1119-010-Tabela-Rozwoju-Autokarów-Euro

We’ve continually invested in our fleet since we started 16 years ago and have worked really hard to remove any Euro 1-4 vehicles. 63 % of our England and Wales fleet are now Euro 6, with only 37 % being Euro 5. We continue to invest in our fleet, with over £8 million being invested in the UK since 2017.

 

Ale jak wypada podróżowanie autokarem w stosunku do innych środków lokomocji?

D-UK-1119-010-Wykres-Emisji

Statystyki udostępnione przez Departament Strategii Handlowej, Energetycznej i Przemysłowej (BEIS) wykazują, że podróżowanie autokarem emituje 27 g CO2 na osobę na kilometr w porównaniu do 41 g emitowanych przez kolej w Wielkiej Brytanii***. Liczba ta może się różnić w zależności od obłożenia oraz typu silnika. Warto zauważyć, że kalkulacja ta nie obejmuje podróży, którą pasażerowie muszą podjąć do i z dworca/stacji, co daje sporo do myślenia.

A jeśli myślicie, że przesiadka na samochód osobowy jest lepszą opcją to jesteście w błędzie. W przypadku samotnego podróżowania przeciętnym samochodem osobowym z silnikiem diesla, kierowca wyemituje oszałamiającą ilość 171 g CO2 na przebyty kilometr***.

Na tym samym dystansie podróż autokarem (z pełnym obłożeniem) emituje niewielką ilość dwutlenku węgla, bo zaledwie 27 g***. Wyciągnęliśmy nasze opasłe kalkulatory, pochyliliśmy się nad liczbami i wyszło nam, że to o 84,21 % mniej – WOW!

Więc gdy następnym razem będziecie zastanawiać się nad środkiem transportu, pomyślcie o megabus. W zieleni jest Ci do twarzy.

 

*Źródło: dane z Wikipedii.

**W zależności od dostępności i zasięgu.

***Źródło: BEIS/Defra Greenhouse Gas Conversion Factors 2019. Emisja obliczona w oparciu o przejazd pojedynczego pasażera na kilometr oraz dane dotyczące samochodów osobowych odnoszą się do silników diesla.